Nič vas ne stane, da ste dobrodelni. Namenite del dohodnine Simbiozi.
Simbioza > Novice > Informacijske tehnologije za starejše (ICT4E) > 10 stvari, ki jih ne počnite s pametnim telefonom

Imate operacijski sistem Android? Omogoča vrsto funkcij in je zelo priljubljen sploh pri razvijalcih pametnih mobilnikov. Pa veste, česar z Androidom ni najbolje početi?

Ne pozabite na zaklepanje zaslona

Nikoli ne pozabite zakleniti zaslona, sploh z učinkovito varnostno zaščito, kot je vzorec, PIN ali pa prstni odtis. Slednjega podpira vedno več novih telefonov. Odklenjen telefon je lahko prava zakladnica za nepridiprave, saj pridobijo celoten dostop do vašega telefona. Vse od imenika, pa do slik in ostalih dokumentov, kot tudi do socialnih omrežji in elektronske pošte.

Ne pozabite na posodobitve

Prav tako je pomembno, da ima vaš Android vedno naloženo zadnjo verzijo programov, kot tudi operacijskega sistema. Samo tako lahko poskrbite, da bo vaš Android ostal varen. Namreč posodobitve so tukaj ravno zaradi tega, da zakrpajo varnostne luknje, kot tudi izboljšajo uporabniško izkušnjo.

Ne polnite telefona preko računalnika

Računalniški USB vhod/izhod vsekakor ni namenjen za polnjenje telefon, kaj šele tabličnih računalnikov. Ta namreč polni vaš telefon do 50 odstotkov počasneje, tablico pa kar 75 odstotkov počasneje. To se na dolgi rok najbolj pozna pri vzdržljivosti baterije.

Ne pozabite na varnostne kopije

Tako kot računalnik tudi telefon potrebuje varnostno kopiranje. Na te pravzaprav sploh ne pomislimo, dokler ni prepozno. Vsekakor poskrbite, da bodo vaši dokumenti, fotografije in ostale pomembne stvari vedno varnostno kopirane.

Ne pregrevajte telefona

Pomemno je tudi, da telefona nikakor ne puščate na soncu, kot tudi ne v vročem avtomobilu. Sploh kadar se telefon polni, proizvede veliko toplote. Toploto proizvede tudi pri zahtevnih operacijah, kot je igranje iger. Čeprav ima telefon vgrajen varnostni sistem, ki ga izklopi, ko se ta pregreva, je vseeno boljše, da se izognete takšnim situacijam. To lahko namreč povzroči trajno poškodbo telefona in seveda tudi to, da na koncu sploh ne bo več deloval. V izrednih primerih pa lahko pride celo do samovžiga baterije.

Ne pozabite na zaščito

Ker telefon vzamemo s seboj vsepovsod, je pametno, da poskrbimo tudi za njegovo zaščito. Že za samo nekaj evrov lahko kupimo ovitek za telefon kot tudi zaščitno steklo. Čeprav je na večini telefonov že Gorila Glass, ki ščiti telefon pred razbitjem ekrana, to steklo prenese udarec le do določene mere. Zamenjava pa vas bo na koncu stala veliko več, kot če bi kupili zaščitno steklo in ovitek.

Ne puščajte ga na dežju

Kot tudi ne v vlažnem prostoru. Telefon je narejen iz občutljive elektronike, ki se lahko kar hitro poškoduje, če telefon ni vodoodporen. To hitro privede do notranje korozije in do odpovedi določenih funkcij.

Ne pozabite na fotografije

Ne samo na fotografije, temveč tudi na druge, osebne stvari. Občutljive zadeve ni najbolje hraniti na telefonu, sploh če telefon posojamo drugim ali ga želimo prodati.

Ne pozabite na sledi

Tukaj mislimo predvsem na sledi svojih osebnih stvari. Ob prodaji telefona vedno poskrbite, da je odstranjena pomnilniška kartica (če jo telefon ima), ter da so vsi podatki pobrisani s kakšnim programom, ki ga lahko brezplačno naložite iz Google Play trgovine. Takšni programi poskrbijo za to, da v primeru intenzivne obnovitve nihče več ne more dostopati do informacij, ki jih je pustil na telefonu prejšnji lastnik.

Ne nameščajte aplikacij s spleta

Čeprav je v Androidu vedno možnost, da se namesti aplikacije s spleta, jih nikar ne nameščajte, razen če v celoti zaupate viru. Kljub temu, da lahko dobite popolnoma delujočo aplikacijo, je v tej aplikaciji lahko skrita koda, ki lahko poškoduje vaš telefon – kot tudi vašo zasebnost.

Vir: povzeto po članku iz revije Računalniške novice.

Sorodne objave

Tretja kariera – mesec september

Osvežili smo vsebino delavnic Tretje kariere. Preverite izobraževalne aktivnosti in se prijavite.

Simbiozinih 10 – foto utrinki

Zavod Simbioza je 1. junija praznoval 10 let svojega delovanja. Vsako leto povežejo več kot 25 tisoč ljudi, mladih in...
Ekipa Simbioze

Izjava za javnost: Štiristo podpornikov medgeneracijskega sodelovanja se je poklonilo 10. jubileju Simbioze

Zavod Simbioza je 1. junija praznoval 10 let svojega delovanja. Vsako leto povežejo več kot 25 tisoč ljudi, mladih in...

Peti GIBALNI PAKET: ZAKLJUČEK MESECA GIBAnja! 

Dragi vsi naši GIBAlci in GIBAlke, Z velikim veseljem vam predstavljamo peti in obenem zadnji GIBALNI PAKET. Vsak teden v...