Nekoliko starejši občani so tudi letos začutili pomembnost poznavanja uporabe IKT in so se verjetno tudi zato odločili za prijavo na projekt Simbioza, ki je od 21. do 25. oktobra 2013 potekal na naši šoli in po vsej državi.
Število računalnikov se na šoli povečuje iz leta v leto, v zadnjih 25 letih iz enega samega računalnika, ki je bil namenjen za potrebe računovodstev vseh šol naše zgornje Mežiške doline in sem kdaj lahko tudi sam delal na njem, na preko 140 računalnikov na OŠ Franja Goloba Prevalje, če upoštevamo ustanovo kot celoto (podružnice in vrtec). Ob tem se je na šoli povečalo tudi število spremljajoče opreme, kot je omrežje, brezžično omrežje, interaktivne table, interaktivni in navadni projektorji za projekcijo računalniške slike na platno ali steno, fotografska in video oprema, tiskalniki, brezžične naprave, tablični računalniki, pametni telefoni, TV oprema …
Vsi učitelji, tudi starejši, dnevno uporabljajo računalnik, četudi ga včasih raje ne bi. Res je seveda tudi, da ima nesmiselna in pretirana uporaba računalnika in druge elektronske opreme za otroke doma tudi negativne posledice, v šoli pa opozarjamo na to problematiko in skušamo omejiti uporabo.
Tokrat smo bili vključeni že drugo leto zapored.
Na pobudo ravnateljice gospe Mire Hancman sem se odločil za sodelovanje. Prijavili smo se in ponudili kar 15 delovnih mest v naši računalniški učilnici. Spremljal sem prijave občanov na spletu, dnevno sem si ogledoval spletišče http://simbioza.eu, ki je še danes uporabno mesto za samoučeče, saj je polno brezplačnih gradiv. Pregledoval sem pripravljeno gradivo in razmišljal o izvedbi. Na vseh računalnikih v učilnici sem pripravil nove račune s posebej pripravljenim namizjem, povečanimi ikonami itd. Zbral sem učence prostovoljce (sodelovali so: Barbara Potočnik, Žan Sekavčnik, Gregor Sonjak, Jan Rus, David Pšeničnik, Metod, Oserban, Tjaša Krof, Ana Mačič, Lara Čas) in jih začel pripravljati za projekt. Sprva so me čudno gledali, ko sem jim povedal o hitrosti dojemanja računalniške snovi pri starejših ljudeh, saj sem v preteklih letih opravil preko sto različnih računalniških seminarjev za odrasle in se je nabralo kar nekaj izkušenj za učenje odraslih. Naredili smo načrt o tem, za kaj bo kdo odgovoren in nadaljevali s pripravami za izvedbo projekta. Projekt Simbioza je bil tudi letos zastavljen tako, da so občani od ponedeljka do petka na dvourni delavnici spoznavali teme: Računalnik, moj prijatelj (Osnove); Klik v svet (Internet); Brez elektronske pošte ne gre; Povežimo se (Facebook); Svet mobilne telefonije.
Na delavnicah smo sledili zastavljenenmu programu in se nekoliko tudi prilagajali potrebam in zmožnostim sodelujočih. Najprej smo se z udeleženci spoznavali in dojemali drugačnost, korigirati sem moral delo starejših, prav tako delo učencev prostovoljcev. Sam sem predaval prve tri module, del četrtega sta prevzela učenca Gregor Sonjak in David Pšeničnik, ki sta predstavila Facebook, petkov modul pa smo izvedli vsi prostovoljci skupaj, saj je bilo govora o mobilnih napravah in smo se morali učiti individualno. Na željo udeležencev smo se v četrtek bolj posvetili utrjevanju dela z elektronsko pošto kot pa Facebooku. V četrtek smo rešili tudi spletno anketo, kjer so udeleženci izrazili svoje mnenje o projektu, predavateljih, vodenju in poteku delavnic.
Gospa ravnateljica je podprla projekt tudi s sadjem za udeležence, poskrbela je tudi za nagrade učencem prostovoljcem, ki so jih bili zelo veseli in v petek podelila diplome udeležencem.
Udeležence je zanimalo, kdaj bodo spet podobne priložnosti, da bodo lahko še utrdili svoje znanje. Vsaj za en teden so se spet spojile tri generacije. Za nami so nova poznanstva, izkušnje, naporen teden in prijetno druženje.
Zapisal Franc Štrekelj, računalnikar na OŠ Franja Goloba Prevalje