Prva potujoča učilnica v Sloveniji — Simbioza Mobiln@ je letos že četrto leto zapored zaključila z izvajanjem brezplačnih delavnic digitalnega opismenjevanja starejših.
Med 20. majem in 30. novembrom 2024 se je v sodelovanju s projektnim partnerjem Andragoškim zavodom Ljudsko univerzo Velenje, s finančno podporo Ministrstva za digitalno preobrazbo izvajali projekt Mobilni heroji, ki se je skozi brezplačna štiri urna digitalna usposabljanja osredotočal na obiske starejših od 55 let na bolj ruralnih območjih.
Letošnja usposabljanja Mobilni heroji so nadaljevanje lanskoletnih projektov Mobilni heroji 1 in Mobilni heroji 2, ki sta ju uspešno izvedla Andragoški zavod Ljudska univerza Velenje in Simbioza Genesis, soc. podjetje. Izvajalca projekta sta letos ponovno dokazala, da digitalno opolnomočenje starejših generacij slednjim omogoča kakovostnejše življenje, večjo informiranost, kot tudi večjo socialno vključenost. V okviru omenjenega projekta sta letošnja projektna partnerja v obdobju od konca maja do konca novembra obiskala vseh 12 statističnih regij in skupaj izvedla 336 digitalnih usposabljanj za starejše od 55 let po vsej Sloveniji.
Misija usvajanja digitalnih veščin – Mobilni heroji – letos s še večjim dosegom
Potujoči mobilni enoti projektnih partnerjev sta skoraj vsak dan obiskali vedoželjne starejše po celotni državi. Tako so se v času trajanja projekta prevoženi kilometri na števcu Simbiozine mobilne enote – Simbioze Mobilne zvišali za 18.000 kilometrov!
Simbioza Mobiln@ je v okviru projekta opravila 168 obiskov krajev in izvedla 168 digitalnih usposabljanj izven konvencionalnih izobraževalnih zidov. Največ obiskov je bilo v Osrednjeslovenski regiji, sledita ji Goriška in Gorenjska regija.
Skupno število udeležencev v okviru izvedbe projekta Mobilni heroji je v letu 2024 znašalo 2850 s čimer so v Simbiozi dosegli približno 400 udeležencev več kot v lanskem projektu Mobilni heroji 2. Obenem so se izobraževanja s Simbiozo Mobilno izvajala tudi v okviru drugih samostojnih Simbiozinih projektov, pri vseh pa trend rasti števila udeležencev izobraževanj na področju digitalnega opismenjevanja odraža rastočo potrebo po digitalni vključenosti starejših in prepoznanje pomena prve potujoče učilnice v Sloveniji – Simbioza Mobiln@.
V okviru projekta Mobilni heroji je Simbioza izvedla 900 pedagoških ur usposabljanj (164 ur več kot v lanskem projektu). Najpogosteje obravnavane tematike so bile na področju uporabe pametnega telefona, komunikacijskih orodij, urejanja dokumentov, varnosti in zasebnosti na spletu, e-zdravja in uporabe ter aktivacije mobilne identitete oz. digitalnega potrdila za uporabo javno dostopnih e-storitev.
Najstarejša udeleženka usposabljanj Mobilni heroji mobilne enote Simbioza je bila gospa iz Radovljice, ki je letošnjega septembra dopolnila 100 let, s čimer skupaj z ostalimi udeleženci digitalnih usposabljanj dokazuje, da se – kot pravi Simbiozin slogan – vse življenje učimo in, da je starost zgolj številka.
Uporabna digitalna znanja za večjo samostojnost in neodvisnost ter vključenost starejših v družbo
Simbioza Mobiln@ je prva potujoča učilnica v Sloveniji, ki je v juliju 2021 prvič začela z digitalnim opismenjevanjem po ruralnih področjih in s tem začela izvajati usposabljanja za dvig digitalnih kompetenc starejših v njihovem lokalnem okolju.
“Ta projekt pomembno prispeva k zmanjšanju izobraževalne vrzeli na področju IKT med mestnimi in podeželskimi območji, hkrati pa zmanjšuje razkorak med starejšim prebivalstvom v Sloveniji in hitrim napredkom tehnologije. Skupaj smo naredili pomemben korak naprej in skupaj bomo gradili bolj povezano in vključujočo družbo za vse generacije’’ je povedala direktorica Simbioze Ana Pleško in dodala , da je: “informacijsko-komunikacijska tehnologija močno prepletena z našim življenjem, sočasno pa pozabljamo, da v takšnem okolju – prepletenim z digitalnim tehnologijami – živijo tudi starejši. Zato je ključnega pomena, da jim omogočimo izobraževanje in podajanje informacij o pravilni uporabi teh tehnologij. Na ta način lahko povečamo njihovo samostojnost, neodvisnost ter izboljšamo kakovost njihovega življenja.’’
Digitalno opismenjevanje je proces – na usposabljanja Mobilni heroji se starejši radi vračajo
Gorazd Garafol, vodja projekta Simbioza Mobiln@ – prve potujoče učilnice v Sloveniji in Simbiozin mentor na projektu Mobilni heroji, je ob zaključku projekta dejal: “Vedno poudarjam, da na starejše ne smemo gledati kot popolnoma neuke in nevešče uporabnike orodij IKT, prav tako je med starejšimi čedalje večje zavedanje o uporabnosti tehnologij, ki jim lahko olajšajo vsakodnevna opravila. Zagotovo pa imamo na tem področju izobraževalci in drugi vpleteni akterji še dosti dela, saj je stopnja predznanja med starejšimi generacijami ter tudi skupinami starejših po različnih krajih po Sloveniji, kjer izvajamo izobraževanja zelo različna.’’
S pravim pristopom pri medgeneracijskem delu, ustrezno metodologijo dela, inovativnostjo ter s prilagajanjem pri podajanju vsebin na Simbiozi vseskozi stremijo k oblikovanju spodbudnega in varnega učnega okolja za vsakogar. “Po izkušnjah s terena imata način dela s starejšimi, kot samo okolje, ki ga za ta namen »ustvariš« velik vpliv na to, da se naši udeleženci zelo radi učijo in se tako radi vračajo pa naj gre za popolne začetnike ali bolj vešče uporabnike orodij informacijsko-komunikacijske tehnologije – IKT. Udeležence izobraževanj vseskozi usmerjamo in jim pomagamo napredovati pri spoznavanju sveta digitalnih razsežnosti, kot tudi osvetliti zavedanje, da smo, kot uporabniki pametnega telefona ali računalnika sami tisti, ki lahko vplivamo na varno rokovanje s pametnimi napravami,’’ je pojasnil Garafol.
Hvala vsem – prizadevali si bomo za ponovne obiske v 2025
V Simbiozi se zahvaljujejo vsem udeležencem, koordinatorjem v lokalnih skupnostih, partnerjem na čelu z ekipo Mobilnih herojev za nepozabno izkušnjo. “Izredno nas veseli, da smo imeli letos na Simbiozi v okviru projekta Mobilni heroji že tretje leto zapored priložnost sodelovati tudi z Ministrstvom za digitalno preobrazbo, ki je s svojo finančno podporo omogočil njihovo učinkovito izvedbo,’’ je še sporočil Garafol.
Mobilni heroji predstavljajo most povezovanja in vključevanja ob hitro spreminjajoči se družbi. Digitalno opolnomočenje starejših pa ni le njihov cilj, ampak celostno popotovanje.
‘’Vsem našim udeležencem, organizatorjem, ambasadorjem in podpornikom, ki nas že sprašujete, kdaj bo Simbioza Mobiln@ ponovno izvedla usposabljanje v vašem kraju, želimo sporočiti: tudi naša velika želja je, da se bomo vračali, saj je digitalno opismenjevanje proces. Tako si bomo glede na vsa vaša sporočila, povpraševanja in pobude aktivno prizadevali, da vas znova obiščemo v letu 2025 in pri tem dosežemo še večje število obiskanih krajev,’’ ob koncu obljubljajo v Simbiozi.
Spomnimo še, da so v Simbiozi Genesis, soc. podjetju za svoje prizadevanje k bolj vključujoči družbi kot edini v Sloveniji prejeli veliko priznanje, saj so med 330 prijavljenimi projekti postali eni izmed petih finalistov na letošnjih Evropskih nagradah za digitalne veščine (European Digital Skills Awards 2023 Digital Skills EU) v kategoriji Vključenost v digitalni svet, hkrati pa je Simbioza Mobiln@ na začetku letošnjega decembra prejela prestižno nagrado Best of the Best 2024 s strani AmCham Slovenia.