Mednarodni evropski projekt E-HEALth Literacy (HEAL) je Preko različnih projektnih aktivnosti smo sledili osnovnemu cilju projekta premostiti vrzel in povečati e-zdravstveno pismenosti med prebivalci v partnerskih državah, pri čemer smo se še posebej osredotočili na spodbujanje e-zdravstvene pismenost med skupinami prebivalstva z omejeni dostopom do zdravstvenih informacij, ki so dostopne na internetu in drugih elektronskih virih. Gre za skupine za katere digitalna transformacija zdravstvenega sektorja lahko predstavlja še dodaten dejavnik družbene in socialne izključenosti. V projektu HEAL so to bili to odrasli z nizkim socialno-ekonomskim statusom, nizkimi digitalnimi veščinami, starejši in pripadniki drugih ranljivih skupin.
Osnovni namen razvitega izobraževalnega gradiva, ki je bil ena od ključnih aktivnosti projekta HEAL, je izboljšati e-zdravstveno pismenost učečih se, jih opremiti z večjim zaupanjem pri skrbi za njihovo zdravje in jih spodbuditi k uporabi elektronskih (digitalnih) zdravstvenih storitev. Izobraževalno gradivo v skupnem trajanju 30 pedagoških ur je sestavljeno iz petih različnih modulov. Vsak modul je sestavljen iz teoretičnega in praktičnega dela in vključuje več lekcij z integriranimi praktičnimi vajami. Izobraževalno gradivo je bilo razvito tako, da ga je mogoče zlahka prilagoditi različnim učnim scenarijem in okoljem. Pet modulov namreč i medsebojno povezanih. Zato lahko izobraževalec izbere katerikoli modul izven zaporedja in ustvari svojo lastno izobraževalno aktivnost. Prav tako lahko izobraževalec uporabi le potrebne dele izobraževalnega gradiva posameznega modula glede na strukturo učečih se, raven njihovih digitalnih veščin, potreb ali pričakovanj. V pilotnem testiranju izobraževalnega gradiva je 51 izobraževalcev/izvajalcev izboljšalo svojo digitalno zdravstveno pismenost in izobraževalne kompetence, 208 udeležencev (učečih se) pa je izboljšalo svojo digitalno zdravstveno pismenost.
Razviti repozitorij vključuje najnovejša in pomembna gradiva (članke, spletne strani, aplikacije, platforme, forume, vire za usposabljanje in izobraževanje, dobre prakse itd.) v jezikih partnerskih držav in angleščini ter hkrati služi kot odprto, spletno orodje za izmenjavo informacij o digitalni zdravstveni pismenosti.
V priročniku so zbrane uporabne informacije o projektu HEAL ter podrobna priporočila in navodila o tem, na kakšen način je mogoče izobraževalno gradivo in kako ga prilagoditi različnim učnim scenarijem in okoliščinam. Dokument je namenjen vsem bodočim predavateljem in trenerjem, ki jih zanima prenos znanj na področju digitalnega zdravja.
https://drive.google.com/file/d/1K4qhY7pwEk4uFPx-HN9QwankMsKiH0O2/view
KONZORCIJ
Vodilni partner:
STIFTUNG DIGITALE CHANCEN (Nemčija)
Partnerji:
ASOCIACIJA VIESIEJI INTERNET PRIEIGOS TASKAI (LITVA)
IASIS (GRČIJA)
FOUNDATION YNTERNET.ORG, (ŠVICA)
SIMBIOZA GENESIS, SOCIALNO PODJETJE (SLOVENIJA)
TRAJANJE PROJEKTA
01.01.2022 – 31.12.2023
Program Erasmus+
KA220-ADU – Sodelovalna partnerstva na področju izobraževanja odraslih.
Št. projekta: 2021-1-DE02-KA220-ADU-000026661
Financirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ni nujno, da odražajo stališča in mnenja Evropske unije ali Erasmus+ nacionalne agencije. Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti organ, ki dodeli sredstva.