Mednarodni evropski projekt ICT 4 the Elderly je obravnaval tematiko ti. »spletnega staranja«. Osnovni cilj projekta je bil izboljšati digitalne veščine posameznikov, starih med 55 in 75 let z že usvojenimi osnovnimi digitalnimi veščinami ter jih seznaniti s številnimi priložnostmi, ki jih ponuja internet za boljšo kakovost življenja in daljšo samostojnost starejših.
Dokument vsebuje zbirko najboljših praks in odprtih izobraževalnih virov iz drugih projektov, za katere je bilo ugotovljeno, da so uspešni pri premoščanju digitalnega razkoraka pri starejših in jih je bilo mogoče uporabiti ter prilagoditi kot osnovo za razvoj priročnika za usposabljanje in spletne akademije ter v priporočilih za zainteresirane deležnike in oblikovalce politik.
Priročnik za usposabljanje služi kot osnova za razvoj učnega gradiva, ki ga lahko uporabljajo izobraževalci v organizacijah, ki se ukvarjajo z izobraževanjem starejših kot tudi sami starejši. Hkrati pa je služil tudi kot osnova za razvoj spletne akademije, ki predstavlja dodaten vira za samostojno učenje izobraževalcev starejših. Priročnik vsebuje tudi učno strategijo, ki zagotavlja razvoj učnih vsebin in katere cilji so: večja ozaveščenost v smislu doseganja splošne digitalno vključujoče družbe, izboljšanje digitalnih veščin starejših in večje neposredno vključevanje starejših v sodobno družbo.
Dokument povzema ugotovitve pilotnih dejavnosti, ki so bile opravljene z izvajanjem metodologije projekta in je bil pripravljen ob upoštevanju prispevkov vseh projektnih partnerjev, ki so bili posredovani prek namenskih orodij za ocenjevanje, uporabljenih za zbiranje povratnih informacij udeležencev projekta in izvajalcev usposabljanja. Cilj je bil podati priporočila za spodbujanja digitalnih veščin med starejšimi odraslimi in starejših z uporabo projektne metodologije in usposabljanj z namenom, da bi udeleženci projekta postali ambasadorji digitalnega vključevanja med svojimi vrstniki in v skupnosti. Metodologija projekta je bila testirana z udeleženci iz štirih evropskih držav (Nemčije, Malte, Slovenije in Švice). Priporočila naslavljajo tudi druge organizacije in izvajalce usposabljanja, ki delajo s starejšimi odraslimi ter oblikovalce politik na regionalni, nacionalni in evropski ravni.
KONZORCIJ
Vodilni partner:
MALTA COMMUNICATION AUTHORITY
Partnerji:
FOUNDATION YNTERNET.ORG (Švica)
STIFTUNG DIGITALE CHANCEN (Nemčija)
ALL DIGITAL (Belgija)
SIMBIOZA GENESIS, SOCIALNO PODJETJE (Slovenija)
Program Erasmus+
Št. projekta: 2018-1-KA204-038494
Financirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ni nujno, da odražajo stališča in mnenja Evropske unije ali Erasmus+ nacionalne agencije. Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti organ, ki dodeli sredstva.