Nič vas ne stane, da ste dobrodelni. Namenite del dohodnine Simbiozi.

Umetna inteligenca za starejše – Dan varne rabe interneta 2025

Nazaj
Simbioza > Novice > MLADI > Umetna inteligenca za starejše – Dan varne rabe interneta 2025

V današnjem hitro razvijajočem se digitalnem svetu postaja umetna inteligenca (UI) vse bolj pomemben del našega vsakdanjega življenja. Uporabljamo jo pri iskanju informacij, na pametnih telefonih, računalnikih, pri spletnih storitvah, zdravstvenih aplikacijah in še marsikje. UI prinaša številne prednosti, kot so večja učinkovitost, hitrejši dostop do podatkov in personalizirane storitve. Vendar lahko njena nepravilna ali nepremišljena uporaba privede do različnih tveganj. To je še posebej pomembno za starejše osebe, ki se s sodobno tehnologijo pogosto srečujejo pozneje v življenju in morda nimajo dovolj izkušenj, da bi prepoznale morebitne nevarnosti.

Pri Simbiozi se zavedamo, kako pomembno je, da starejšim pomagamo razumeti delovanje naprednih orodij ter jih naučimo, kako jih uporabljati na varen in odgovoren način. Naše poslanstvo je spodbujanje digitalne pismenosti in vključenosti vseh generacij, še posebej pa se posvečamo starejšim, ki so pogosto bolj ranljivi v digitalnem svetu. Prav zato organiziramo različna izobraževanja, tako v živo kot na spletu, kjer starejše učimo osnov uporabe pametnih telefonov in računalnikov. Poleg tega redno objavljamo članke v aplikaciji Magda, ki ponuja dostop do uporabnih nasvetov, vodičev in informacij o varni uporabi tehnologije.

Umetna inteligenca: Na kaj moramo paziti?

Starejši lahko varno uporabljajo umetno inteligenco kot pomoč v vsakdanjem življenju. Pomembno je le, da se držijo nekaj osnovnih varnostnih pravil. Pri uporabi AI orodij, kot so chatboti (generatorji besedil) ali digitalni pomočniki, naj ne delijo osebnih podatkov, številk kreditnih kartic ali gesel. Dobro je, da se najprej posvetujejo z mlajšimi družinskimi člani ali računalniško pismenimi prijatelji. Ti jim lahko svetujejo pri izbiri zanesljivih AI aplikacij. Umetna inteligenca se lahko uporablja za enostavnejše naloge, kot so prevajanje besedil, pomoč pri pisanju sporočil ali iskanje receptov, medtem ko se je potrebno pri pomembnejših odločitvah, posebej zdravstvenih ali finančnih, vedno posvetovati s strokovnjaki. Priporočljivo je, da začnejo z brezplačnimi in preverjenimi orodji in postopoma raziskujejo druge možnosti. Pri tem naj bodo pozorni na morebitne poskuse goljufij. Nikoli naj ne zaupajo AI sistemom, ki od njih zahtevajo plačilo ali osebne podatke.

Varna uporaba UI orodij za starejše pomeni več kot le tehnično znanje. Gre za razumevanje, kako tehnologija deluje, kako prepoznati morebitne spletne nevarnosti ter kako zaščititi svoje osebne podatke in zasebnost. Starejši so pogosto tarča spletnih prevar, saj so goljufi pozorni na manj izkušene uporabnike,. Saj ti morda ne znajo prepoznati zavajajočih sporočil, sumljivih povezav ali lažnih spletnih strani. Zato je ključno, da jim ponudimo ustrezna znanja in orodja, s katerimi se bodo lahko varno gibali v digitalnem prostoru.

V znanju je moč

Naša izobraževanja, ki jih izvajamo v živo in na spletu, so zasnovana tako, da so prilagojena potrebam starejših. Udeleženci se naučijo osnov uporabe pametnih telefonov, kot so pošiljanje sporočil, uporaba aplikacij, varno brskanje po spletu in prepoznavanje nevarnih spletnih strani. Prav tako jih učimo osnov uporabe računalnika, od upravljanja datotek do varnega dostopa do elektronske pošte. Vsebine so predstavljene na preprost in razumljiv način, s poudarkom na praktičnih primerih, ki pomagajo pri lažjem razumevanju.

Poleg izobraževanj je pomemben del našega dela tudi aplikacija Magda, kjer redno objavljamo članke na temo varne uporabe tehnologije. Članki pokrivajo različne vidike digitalnega sveta, od nasvetov za zaščito zasebnosti do preprostih razlag, kako delujejo določena UI orodja. Pisani so na dostopen način, brez zapletenega tehničnega jezika, kar omogoča, da so razumljivi vsakomur, ne glede na predhodno znanje. S tem želimo starejšim ponuditi stalno podporo in dodatne vire znanja, ki jih lahko uporabijo kadarkoli.

Pomen umetne inteligence

Pri Simbiozi verjamemo, da je digitalna pismenost ključnega pomena za aktivno in varno vključevanje starejših v sodobno družbo. Naše delo temelji na prepričanju, da se lahko vsakdo, ne glede na starost, nauči uporabljati tehnologijo, če ima na voljo pravo podporo in priložnost za učenje. S pomočjo naših tečajev in aplikacije Magda starejšim ne ponujamo le znanja, ampak tudi samozavest pri uporabi tehnologije.

Simbioza povezuje ljudi različnih generacij in spodbuja medsebojno učenje. Z izobraževanji in članki v aplikaciji Magda želimo starejšim pokazati, da tehnologija ni nekaj, česar bi se morali bati, temveč orodje, ki jim lahko pomaga ostati povezani s svetom, pridobivati nova znanja in izboljšati kakovost življenja. Varna uporaba umetne inteligence ni le tehnična veščina, ampak pomemben korak k večji samostojnosti in varnosti v digitalni dobi. Skupaj gradimo most med generacijami in zagotavljamo, da v digitalnem svetu nihče ne ostane zadaj.

Sorodne objave

S ponosom sporočamo, da smo nominirani za nagrado SozialMarie 2025!

Izmed 401 prijavljenih projektov, se je naš projekt uvrstil med 34 nominiranih projektov za prestižno nagrado SozialMarie – Prize for...

Potovanje skozi digitalni svet 

Tudi v letošnjem letu se podajamo na pot po Sloveniji z brezplačnimi delavnicami za dvig digitalnih kompetenc slovenskega prebivalstva.  “Potovanje...

Krepitev digitalnih spretnosti za vključujočo Evropo: pridružite se nam v kampanji All Digital Weeks 2025

Organizacija All Digital s ponosom naznanja, da v kampanji Tedni digitalne kulture 2025 sodeluje 23 nacionalnih koordinatorjev, članov njene mreže,...

Simbioza pridobila Status nevladne organizacije v javnem interesu na področju vzgoje in izobraževanja

Simbioza Genesis, social enterprise je pridobila nov status v javnem interesu na področju vzgoje in izobraževanja, ki ga je podelilo...